Lenovo V130-14IKB - Intel Core i5-8250U - 8GB RAM - 240GB SSD - Grade C
SKU
ENC-LEN17357-GRADEC
In stock
1 in stock
Delivery Information
Our Delivery Services
Order now and we'll deliver in 2 to 4 working days
Need it sooner? Select Fast Track delivery at checkout (1-2 working days)
Standard Delivery is Free to Most of the UK
Orders are despatched with DHL and normally arrive within 2-4 working days of placing the order.
Orders placed on a weekend will be processed Monday for delivery Tuesday/Wednesday.
Specification
Product Condition Grade C - Fair
Processor Series Intel Core i5
Processor Intel Core i5-8250U
Processor Speed 1.60GHz
Processor Generation 8th Generation
Processor Cores 4 (Quad-core)
Memory (RAM) 8GB
Memory Type DDR4
Memory Slots 2
Storage 240GB
Storage Type Solid State Drive
Screen Size 14 inch
Touchscreen No
Screen Resolution 1920 x 1080
Graphics Integrated Graphics
Ethernet Yes (RJ45 Port)
Wi-Fi Yes - Built in
Optical Drive None
Webcam Yes
Operating System Windows 11 Home
External Ports 2 x USB 3.0
Video Connections HDMI
Main Features:
  • Screen Size: 14 inch
  • Memory: 8GB
  • Storage: 240GB
  • Grade: C
Overview:
The Lenovo V130-14IKB is equipped with an Intel Core i5-8250U, 8GB Memory and 240GB Storage and has a 14 inch screen ensuring it is more than capable of reliably handling your daily work, study, or casual computing needs.